استاپ موشن

استاپ موشن چیست؟

استاپ موشن هم مثل انیمیشن از قرار گرفتن چند تصویر به صورت پشت سر هم و پی در پی، ساخته می‌شوند .

استاپ موشن

به صورت ساده اگر شما دوربین گوشی خود را روشن کنید و جلو دوربین شکلی را حرکت دهید و با هر حرکت حتی کوچک عکس بگیرید و تمامی تصاویر را کنار هم بگذارید شما یک استاپ موشن ساده ساخته اید.

ولی در کار حرفه ایی و تیزر داستان کاملا سخت و متفاوت است . در استاپ موشن حرفه ایی عوامل مختلفی در نظر گرفته میشود مثل دوربین  , نور , لوکیشن , حرکات و …

 در انیمیشن‌های دو بعدی، تصاویر نقاشی شده با دست یا کامپیوتر، فریم به فریم نشان داده می‌شوند و در انیمیشن‌های سه بعدی، مدل‌های کامپیوتری به آهستگی حرکت کرده و با گرفتن عکس‌های پشت سر هم از آن‌ها، یک تصویر متحرک تشکیل می‌شود ..

در ساخت انیمیشن به روش استاپ موشن یا Stop Motion، به جای استفاده از نقاشی، از عروسک‌ها و مدل‌های واقعی استفاده می‌شود. این کار به این صورت انجام می‌شود که عروسک را کمی حرکت می‌دهند، سپس از آن عکس گرفته می‌شود و آنقدر این عمل را تکرار می‌کنند تا حرکت تصویر را به بیننده القا کنند.

 

 

مدل های استاپ موشن

استاپ موشن عروسکی

برای ساخت این نوع استاپ موشن‌ها از عروسک‌هایی با مفصل متحرک استفاده می‌شود. بدین صورت به راحتی می‌توانند عروسک را حرکت دهند و از آن عکس‌های پی در پی بگیرند.

استاپ موشن خمیری

در این انیمیشن‌ها، عروسک‌های خمیری به کار می‌روند. دلیل استفاده از این متریال برای ساخت عروسک، این است که به راحتی تغییر شکل می‌دهند و می‌توانند حتی حالت صورت عروسک را نیز تغییر دهند.

 

استاپ موشن مدلی

استاپ موشن مدلی، در گذشته به عنوان جلوه‌های ویژه مورد استفاده قرار می‌گرفت. امروزه استاپ موشن‌ها جای خود را به جلوه‌های ویژه کامپیوتری داده‌اند. در گذشته انیمیشن‌های ساخته شده با استفاده از این روش، به بخشی از فیلم‌ها اضافه می‌شدند و صحنه‌های جذابی به وجود می‌آوردند.

استاپ موشن اشیا

در این نوع استاپ موشن‌ها همانطور که از اسم آن پیداست، به جای استفاده از عروسک‌ها، از اجسام و اشیا مختلف استفاده می‌شود.

کات اوت (Cutout)

در کات اوت‌ها، تکه‌های بریده شده کاغذ و پارچه، بازیگر هستند! این تکه‌ها بر روی پس زمینه‌ای مشخص قرار می‌گیرند و پس از حرکت، از آن‌ها عکسبرداری می‌شود.

 

پیکسلیشن  (Pixilation)

برای ساخت این مدل از استاپ موشن‌ها، که نسبت به انواع دیگر آن حرفه‌ای تر است، از انسان‌ها استفاده می‌شود. معمولا در فیلم‌های فانتزی و تخیلی که امکان تصویربرداری از بعضی صحنه‌ها در دنیای واقعی وجود ندارد، این تکنیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

استاپ هم یکی از روش های خلاقانه برای ساخت تیزر تبلیغاتی . میخوای در موردش بدونی ؟؟

 

 
میخوای نمونه کار ببینی ؟؟؟×